“STAZA GOSPI SINJSKOJ”: Planinari obilježavaju stazu u Sarajlijama

objavljeno u: NOVOSTI | 0

Početkom markiranja “Staze Gospi Sinjskoj” započela je završna faza projekta prekogranične suradnje između BiH i Hrvatske. Nositelj ovog projekta je HPD “Rama”, a suradnik je PD “Orlova stina” iz Tomislavgrada. Tim povodom u Sarajlijama pripadnici HGSS-a iz Splita s pripadnicima spomenutih planinarskih društava iz Rame i Tomislavgrada izvršili su kratki pokazni tečaj o markiranju projekta “Staza Gospi Sinjskoj”.

Naime, upravo će planinari iz ove dvije općine obaviti markiranje, odnosno obilježavanje staze od crkve na Šćitu do graničnog prijelaza Kamensko.

Ovaj posao bi trebao biti završen do 9. travnja, a s obzirom da se radi o stazi koja ima vjerski karakter, bit će obilježena žutom i bijelom bojom, čime se razlikuje od planinarskih staza koje su crvene i bijele i urađene u nešto drukčijem obliku.

U početku su planinari obilježili stazu do džamije u mjestu Varvare kod Prozor-Rame, odakle staza dalje vodi prema Šćitu. Ovih dana i stazu koja prolazi kroz općinu Tomislavgrad.

Dogovor dvaju planinarskih društava je da će Ramci obilježiti stazu do benzinske postaje koja se nalazi na magistralnoj cesti Tomislavgrad – Šujica dok će dalje do Kamenskog isti posao obaviti Tomislavgrađani.

Inače, “Staza Gospi Sinjskoj” duga je 150 kilometara i vodi od franjevačkog samostana na Šćitu do Solina. Dio koji vodi kroz BiH dug je 78 kilometara.
Projekt financira Europska unija kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) u okviru Programa prekogranične suradnja Hrvatska – Bosna i Hercegovina. U ovom prekograničnom projektu ove dvije države, koji zajedno provode Grad Sinj i Općina Prozor-Rama sa svojim partnerima Hrvatskom gorskom službom spašavanja, Stanica Split, i Gradom Solinom, te općinama Livno i Tomislavgrad, financirat će se uređenje “Staze Gospi Sinjskoj”, koja se generacijama koristila kao hodočasnički put. Time se želi poboljšati zajednička turistička ponuda temeljena na zajedničkom kulturnom identitetu prekograničnog područja Hrvatske i BiH, a s ciljem povećanja konkurentnosti lokalnog turističkog gospodarstva.
Ukupna vrijednost odobrenog projekta je 558.031 eura, od čega se 302.964 eura odnosi na aktivnosti partnera u RH, a 255.066 eura na aktivnosti partnera u BiH.

 

Izvor: www.sarajlije-tg.com/ Luka Krstanović