TOMISLAVGRAD: Borba za pitku vodu
Kako doći do potrebnog novca i na koji način najbolje riješiti vodoopskrbu, pitanje je s kojim se već godinama bez uspjeha bore sve dosadašnje vlasti u Tomislavgradu. Prema nekim stručnim procjenama i proračunima, za cjelovito i trajno rješenje ovog problema bilo bi potrebno uložiti čak 30 milijuna DEM. U ovom vremenu, u kojemu su općinske blagajne uglavnom prazne, a država ili neće ili ne može pripomoći, tolikog novca jednostavno nema.
Bez obzira na sve probleme i nedostatak novca, u tomislavgradskom Općinskom poglavarstvu i ovdašnjem javnom komunalnom poduzeću, ne odustaju od nastojanja da problem vodoopskrbe počnu kvalitetno rješavati. Naprotiv, daju mu prioritet, a u pokušaju njegovog rješavanja ne žale ni truda ni novca. S krajnjom svrhom da se u sva naseljena mjesta dovede pitka voda, u Tomislavgradu se u ovom trenutku paralelno vozi »na tri kolosijeka«.
Prvo će se izgraditi regionalni vodovod Josipa Jovića, u sklopu kojeg će se graditi i u Tomislavgradu. Osim pojedinih dijelova općine Imotski, pitku će vodu dobiti i sva naseljena mjesta oko jezera Buško Blato. Općina Tomislavgrad je u ovaj veliki projekt, kojeg financira Svjetska banka, ušla zajedno s Vodoprivredom Republike Hrvatske koja je ujedno i najveći jamac da će cijeli posao biti doveden do kraja. Izgradnjom vodovoda Josip Jović trajno će biti riješena vodoopskrba toga dijela općine Tomislavgrad.
Za realizaciju drugog plana, Općinsko će poglavarstvo ovih dana raspisati natječaj za izradu idejnog rješenja vodovoda za naseljena mjesta oko Duvanjskog polja. Taj će idejni projekt biti samo nastavak davno započetog posla. Naime, već nekoliko godina traju opsežna istraživanja kojima je svrha pronaći potencijalna izvorišta pitke vode na Duvanjskom polju. Budući da su bušenjem pokusnih bunara i drugim metodama djelatnici Zagrebačke Geofizike nepobitno dokazali postojanje dovoljne količine pitke vode na Duvanjskom polju, u što su prije toga mnogi sumnjali, tek je sada bilo moguće otići korak dalje – pristupiti poslu na izradi idejnog projekta. U spomenuta je vodoistraživanja općina Tomislavgrad u posljednje četiri godine utrošila nekoliko stotina tisuća DEM. Kad ovaj projekt i sva potrebna dokumentacija budu gotovi, tek će se onda trebati suočiti s problemom koji smo naznačili na početku ovog teksta – trebat će pronaći potreban novac.
– Kad dođe to vrijeme mi nećemo stati nego ćemo, kao što je to dosad bila praksa, otvoriti nove kreditne linije i jednostavno nastaviti raditi ovaj veliki posao – odlučni su u tomislavgradskom Općinskom poglavarstvu
Treći način na koji u Tomislavgradu pokušavaju riješiti ovaj ključni infrastrukturni problem jesu kontinuirani radovi na saniranju i poboljšanju postojećeg, gradskog, i nekoliko mjesnih vodovoda Na tim je poslovima u zadnje dvije godine učinjeno mnogo. Uspješno je završena rekonstrukcija vodovoda u selu Kongora, a ovih dana započinje sličan posao na vodovodu Crvenice. Na izvorištu Ostrožac s kojega pitku vodu dobiva sam grad, u tijeku je zamjena cjelokupnog sustava za crpljenje vode, dok su pri kraju radovi na osposobljavanju rezervoara Rudine. Kad spomenuti rezervoar napokon bude osposobljen, prestat će potreba za redukcijom vode i u najsušnijim ljetnim mjesecima. Puno je toga što su unatrag dvije godine napravili djelatnici ovdašnjeg javnog komunalnog poduzeća, a da je sve skupa, ipak, bilo vrijedno truda, govori podatak da je vodoopskrba Tomislavgrada ove godine puno urednija i bolja negoli je to bilo ranijih godina.
Priredio: Milan Vukadin