Danas živi u Barceloni trenutačno je obitelj s najviše djece koja se školuju u Španjolskoj, a moguće i u Europi. Često se pojavljuje u španjolskim medijima.
Rosa Pich-Aguilera Roca danas je 47-godišnjakinja. U 24 godine braka sa svojim suprugom dobila je 18 djece. Vjenčali su se kad je njezinu suprugu bilo 28, a njoj 23 godine. Htjeli su ostvariti želju za velikom obitelji, u kakvima su i sami odrastali.
Prva kći rođena je s teškom bolešću srca i liječnici su govorili da neće doživjeti tri godine, no živjela je 22 godine. Danas imaju 15 žive djece. Iako su joj liječnici savjetovali da više ne rađa nakon što je troje djece rođeo sa srčanim problemima, a kasnije su i umrli, ova Španjolka ih nije poslušala jer je žarko željela imati brojnu obitelj budući da i sama dolazi iz velike obitelji. Ona, naime, ima 15-ero braće i sestara, a njezin muž 13-ero.
Muž joj je, kaže, intelektualac, dnevno čita novine sat vremena i uza sve pronalazi vremena za jednu knjigu tjedno.
„Moja je tajna tako jednostavna: ustajanje rano ujutro i odlazak na Misu svaki dan. Nakon toga nastojim ostati pola sata ispred izloženoga Presvetog. Tamo prikupljam snagu, tamo vidim moguća rješenja za probleme s kojima ću se suočiti toga dana”, – kaže Rosa.
Ova obitelj dnevno troši 12 kruhova. Jednom mjesečno naprave online narudžbu hrane: 240 l mlijeka, 1300 keksa, 96 jaja, 25 kg krumpira, 100 rolni wc-papira… 15 dana kasnije odu ponovno kupiti voće i druge svježe namirnice.
Rosa na temu vlastita iskustva roditeljstva i odgoja govori i nastupa u javnosti. Svoje iskustv sabrala je u knjizi Kako biti sretan s 1,2,3, … djece?
Knjiga je puna praktičnih iskustava koja nudi brojna obitelj i koja nam pokazuje da su djeca izvor sreće u domu. Teme su brojne: od organiziranja obiteljskog života i zaduženja, učenja i škole, sporta, financija, slobodnoga vremena, odnosa unutar obitelji i među supružnicima itd. Rođena u staroj industrijskoj, katalonskoj obitelji vlasnika tvornice keramike Roca, Rosa ističe kako djecu odgaja u skromnosti smatrajući kako je njima „jednako štetno dati previše materijalnog kao i premalo”.
(Francisko P., Katolički tjednik, br. 3, 2015. str. 15)
Priredio: fra Petar Ljubičić